Zegarki kwarcowe- jak działają i czy warto je mieć?

zegarki kwarcowe na baterie

Przeglądając sklepy internetowe z zegarkami uważnie  czytasz o ich specyfikacji – ile ważą, czy są wodoodporne oraz jak dużą posiadają tarczę. Przy mechanizmie często widzimy informację, że dany zegarek posiada mechanizm kwarcowy. Czy wiesz co to tak naprawdę znaczy i dlaczego coraz częściej stawiamy właśnie zegarki kwarcowe?

Jak powstał mechanizm kwarcowy?

Koniec lat 60. XX wieku uważa się za początek rynku zegarków kwarcowych.. Pojawiły się jako alternatywa do zegarków mechanicznych, które wśród szwajcarskich producentów cieszyły się popularnością. Jednakże to nie oni stworzyli nowy mechanizm, a Japończycy. Nowość na rynku zdziwiła miłośników zegarków, zwłaszcza, że nikt się nie spodziewał, że właśnie od tej narodowości ona wyjdzie. Pierwszy funkcjonalny zegarek kwarcowy zleciła firma Seiko spółce zależnej Epson z okazji Igrzysk Olimpijskich w 1964 roku. Już 5 lat później, bo w 1969 roku zmodyfikowano jego budowę, zastępując rezonator kwarcowy układem scalonym. Dzisiaj ten model znamy jako Seiko Quartz-Astron.

Zegarek kwarcowy – zasada działania

Mechanizm kwarcowy opiera się na krysztale kwarcu oraz baterii, która wywołuje drganie kryształu, co pozwala nam odczytać aktualne informacje dotyczące godziny. Nazywamy to zjawiskiem piezoelektrycznym. Wytwarzany impuls elektryczny przechodzi przez zespół dzielników częstotliwości, a te zmniejszają częstotliwość o ½ by otrzymać impuls na sekundę. Ich główną cechą jest doskonała precyzja, gdyż wykonują prawie 33 tys. drgań na sekundę. Tzw. silniczek, czyli rotor, może wykonać pół obrotu co sekundę.

Zegarki kwarcowe - kryształ kwarcu
Dawniej wykorzystywano naturalny kryształ kwarcu, obecnie wykorzystuje się jego odmianę syntetyczną.

Budowa zegarków kwarcowych

Budowa tego zegarka różni się od zegarka mechanicznego, gdzie mamy wychwyt, kotwicę, sprężynę włosową oraz koło balansowe i koło napędowe. Natomiast zegarek kwarcowy posiada silnik, a za jego obroty odpowiadają impulsy z układu scalonego. Układ scalony zmniejsza częstotliwość impulsów. Kolejnym elementem jest kryształ kwarcu, który drga po doprowadzeniu napięcia oraz kondensator, gdzie znajduje się ładunek elektryczny pochodzący z baterii. Jednym z czołowych producentów mechanizmów jest Miyota, będąca częścią koncernu Citizen. Mechanizmy tej marki są chętnie wykorzystywane przez wiele znanych marek jak np. szwajcarska Invicta, polski Balticus czy też Bobo Bird. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny to szkło musi być wykonane z wysokogatunkowego materiału odpornego na zarysowania i inne urazy mechaniczne. Wykorzystuje się szkło szafirowe lub szkło mineralne. Pod spodem znajduje się tarcza i wskazówki. Producenci rywalizują na wielu obszarach jeśli chodzi o wygląd zegarków. Dodają kamienie, dodatkowe tarcze, wykorzystują  najróżniejsze materiały m.in. platynę , tytan czy mosiądz. Często tarcze pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną jak np. w zegarku North Iceland Steel.

Mechanizm kwarcowy miyota 2035
Japoński mechanizm kwarcowy Miyota jest jednym z najpopularniejszych mechanizmów stosowanych w zegarkach

Zegarki kwarcowe- zalety

To nie prawda, że w świecie dobrych zegarków istnieją tylko mechanizmy kwarcowe, a mechaniczne powinny odejść w zapomnienie. Jak w każdym przypadku, dany system, może posiadać swoje wady i zalety. Zdecydowanym plusem jest mniejsza awaryjność i łatwiejsza konstrukcja. Nie potrzeba z każdym problemem udawać się do zegarmistrza, gdyż z większością poradzimy sobie sami. Podobnie ma się sprawa z baterią, która powinna być wymieniana co dwa lata. Są też bardzo popularne i łatwo dostępne. Nie są drogie, są to zegarki na każdą kieszeń, co nie oznacza, że są nudne i nie mamy dużego wyboru. Mechanizm kwarcowy jest bardzo odporony i dokładny. Dzięki temu stosuje się go nie tylko w  standardowych zegarkach, ale również w zegarkach sportowych.

Kolejnym ważnym aspektem jest bezobsługowość zegarka kwarcowego. Dzięki jego dokładności i częstotliwości drgań nie ma potrzeby ciągłego regulowania godziny, a mechanizm jest samowystarczalny.

Zegarki kwarcowe- wady

Istnieją osoby, które są przeciwnikami zegarków kwarcowych. Tłumaczą to faktem, że te wizualnie odbiegają od tych z mechanicznym wnętrzem. Co więcej, twierdzą, że zegarek kwarcowy nie posiada duszy (lub serca), przez to, że nie ma możliwości zajrzenia do wnętrza mechanizmu i sprawdzenia w jaki sposób upływa czas.

Pamiętajmy, że w świecie zegarków nie ma podziału na lepsze i gorsze. Każdy mechanizm, wzór czy tarcza będzie pasować do kogoś innego, a ich szeroki wybór sprawi, że nawet najbardziej wymagająca osoba znajdzie model dla siebie. My ze swojej strony proponujemy fachowe doradztwo i gwarancję jakości idącą z najlepszą ceną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *