Czy znasz to uczucie, w którym patrzysz na swój nadgarstek w celu sprawdzenia godziny, a w głowie pojawia się „o nie, znów mi stanął!”? A może słyszałeś te powiedzonko w ustach kogoś znajomego i nie do końca zdajesz sobie sprawę dlaczego brak ruchu wskazówek wywołuje takie emocje? Przecież to na pewno wina baterii. Ten artykuł pozwoli na poznanie bliżej zegarków automatycznych, powodów ich stawania oraz podpowie jak przechowywać zegarek, by ten zawsze był gotowy do działania.
Co to jest zegarek automatyczny?
Za ruch mechanizmu w zegarkach automatycznych odpowiada sprężyna napędowa. Ta posługuje się przekładniami zębatymi, która jest naciągana poprzez ruch wahnika (tak zwanego rotora). Wahnik napędza każdy ruch ręki, więc tak długo jak zegarek użytkujemy, tak długo on pracuje. Po użytkowaniu zegarka ten nie jest długo aktywny. Szacuje się, że w pudełku ochronnym, szkatułce lub szufladzie wytrzyma od kilkunastu godzin do 80sięciu, co oznacza, że już nawet po 12 godzinach nie będzie odmierzał czasu. Aby ponownie zaczął działać wymaga ponownego nakręcenia sprężyny i nastawienia. Dopiero po tym procesie ponownie możemy cieszyć się z czasomierza.
Zegarek automatyczny- czy warto?
Mówi się, że zegarek automatyczny to coś od czego się odchodzi i nie powinno się ich kupować ze względu na potrzebę nakręcania i ustawiania go za każdym razem, gdy zrobimy sobie od niego przerwę. Dodatkowo, zdarza się, że zegarek automatyczny może mieć niewielkie odchyły czasowe, przez co może nam, potocznie mówiąc, „śpieszyć” lub „opóźniać”. Nic dziwnego zatem, że coraz częściej wybieramy zegarki z mechanizmem kwarcowym. Jednakże, prawdziwi koneserzy czasomierzy, Ci dla których wnętrze ma szczególne znaczenie nadal wybierają zegarki automatyczne, by móc cieszyć się ich niesamowitą duszą. Dodatkową zaletą zegarków automatycznych jest brak w nich baterii, dzięki czemu możemy uniknąć regularnych wizyt u zegarmistrza.
Krótka historia zegarków automatycznych
Po raz pierwszy zegarek automatyczny pojawił się w XVIII wieku, a został stworzony przez szwajcarskiego zegarmistrza Abrahama-Luisa Perreleta. Jednakże nie od razu zdobył on popularność. Zegarki automatyczne konstruowano tylko w pojedynczych egzemplarzach. Mechanizm automatyczny opatentować udało się dopiero w 1923 roku przez Johna Harwooda. Dopiero (lub już) trzy lata później produkcja weszła na skalę masową, wypychając z rynku zegarki mechaniczne, charakteryzujące się naciągiem ręcznym.
Rotomat na zegarki automatyczne
Nikt nie lubi, gdy jego ulubiony zegarek nagle przestaje działać. Chcielibyśmy, aby jego użytkowanie było proste i szybkie, nie wymagało zbyt wiele czasu. Dlatego, dla osób, które nie chcą rezygnować z zegarków automatycznych, ale chcieliby cieszyć się ich niezawodnością w naszym sklepie wprowadziliśmy rotomat, który przyda się każdemu wielbicielowi zegarków automatycznych. W tym momencie na pewno nasuwają się dwa pytania, a mianowicie „czym jest rotomat?” oraz „jak działa rotomat?”. Rotomat to miejsce, w którym przechowasz swój zegarek automatyczny bez obawy, że przestanie działać. Dzięki niemu zegarek będzie cały czas odmierzał czas, niezależnie od tego jak długo nie będzie noszony. Nie będzie wymagał ponownego nastawienia, gdy po kilku dniach lub tygodniach zdecydujemy się na jego założenie. Rotomat proponowany przez TMzegarki pracuje dwie minuty w jedną stronę, po czym wykonuje 6 minut przerwy, by ponownie pracować dwie minuty w stronę przeciwną. Cykl obrotów w obie strony jest gwarancją braku gęstnienia substancji smarujących (tym samym zwiększamy jego żywotność). Elegancki rotomat to must have w kolekcji każdego fana automatycznych zegarków. Z nim ta pasja i miłość będzie cieszyła jeszcze bardziej.
Zegarki automatyczne w sklepie TMzegarki
W naszej ofercie oprócz zegarków z mechanizmem kwarcowym, znajdą Państwo zegarki automatyczne w niebanalnej stylistyce. Zegarek Orkina Open Heart w kolorze srebrnym na bransolecie to wyjątkowy wybór dla każdego mężczyzny, który uwielbia stylowe rozwiązania połączone z nutą szaleństwa – w tym przypadku na czarnej tarczy widoczne jest złote serce zegarka, czyli jego automatyczny mechanizm. Dla fanów bardziej klasycznych modeli proponujemy zegarek na brązowym, skórzanym pasku Oubaouer Primera, w którym za szkłem mineralnym kryje się czarna tarcza ze stalowym mechanizmem.